Zveme vás na výstavu. Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy | Česká divočina

Zveme vás na výstavu. Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy

Domů / Články / Zveme vás na výstavu. Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy
Milí příznivci všeho divokého, rádi bychom vás pozvali na výstavu Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. V hlavní roli se představí tajemná a krásná šelma – rys ostrovid. Vypravíme se také po stopách kočky divoké, za krákáním kdysi vzácného krkavce a zapátráme v historii po osudu vlků, kteří se už vícekrát snažili znovu osídlit svůj dávný šumavský domov. Přijďte za námi na vernisáž, která se koná v pátek 11. května od 10 hodin v Muzeu Šumavy v Kašperských horách. Výstava potrvá do konce října.
Mezi hosty vernisáže bude například Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava, Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, Petr Málek, starosta města Kašperské Hory, nebo Jenovéfa Boková, patronka šelem a herečka.

Nebudou chybět ani autoři výstavy: Josefa Volfová, která se zabývá ochranou velkých šelem za Hnutí DUHA Olomouc a její spolupracovník a dobrovolník Rysích hlídek Luděk Toman. Na výstavě pracovali několik let. Společně dávali dohromady materiály, fotografie, vzpomínky a výpovědi aktérů projektu reintrodukce rysa do šumavské přírody, která proběhla v 80. letech minulého století.
 Příběh o velkých šelmách a lidech

Právě před 55 lety byla na Šumavě díky obrovskému úsilí a nadšení několika osobností vyhlášena chráněná krajinná oblast a začal se odvíjet pozoruhodný příběh, jehož nedílnou součástí jsou velké šelmy a lidé, kteří se zasloužili o jejich návrat do šumavské přírody.

Klíčovou úlohu na výstavě hrají lidé: šumavští obyvatelé, lesníci, ochranáři a milovníci svérázné šumavské krajiny. Zde jsou jména jen některých z nich: Ludvík Kunc, Eliška Nováková, Pavel Trpák, Ladislav Vodák či Štefan Zatroch. Jejich zásluhou bylo po roce 1980 vypuštěno na Šumavě 17 divokých slovenských rysů. Výstavou bychom jim rádi vyjádřili uznání a díky.
 Cesta ke sblížení

Výstava má napomoci také sblížení obyvatel a návštěvníků Šumavy s velkými šelmami. Jednotlivé panely a exponáty přibližují historii návratu velkých šelem, mezinárodní spolupráci, inspiraci v mezinárodní ochraně přírody, vývoj technologií nápomocných při monitoringu a ochraně šelem a výhled do budoucnosti velkých šelem v srdci Evropy.

Zastavte se na chvíli a ponořte se s námi do příběhu Šumavy. Je to náš společný příběh, protože osud šumavských rysů, vlků a unikátní přírody je v našich rukou.

Srdečně zvou Josefa Volfová a Luděk Toman, autoři výstavy.