Svědectví z fotopasti aneb strakapoud přistižen při činu | Česká divočina

Svědectví z fotopasti aneb strakapoud přistižen při činu

Domů / Články / Svědectví z fotopasti aneb strakapoud přistižen při činu

Je to automatické digitální zařízení určené pro záznam statických snímků – fotografií nebo videa. Fotopast.  Aktivuje se spuštěním PIR čidla a to v okamžiku, kdy je zaznamenán pohyb v zorném poli snímače. 

Je jedno, jestli člověka nebo zvířete a je jedno, jestli je den anebo noc. Fotopast bývá chytře konstruována tak, aby eliminovala i nežádoucí pohyby v zorném poli.  Čidlo fotopasti  totiž nepracuje pouze na základě pohybu, ale i na základě teplotních změn.

Fotopasti jsou ideálním pomocníkem pro mapování pohybu zvěře a kolegové z Hnutí DUHA  Olomouc je využívají při monitoringu velkých šelem.  Zachytily třeba rysí námluvy, vlka v Jeseníkách, který se tu objevil naposledy před 11 lety, v jednom případě i medvěda.  Jen v Beskydech, Javorníkách a Vsetínských vrších na konci roku 2015 a na počátku 2016 bychom tak mohli  napočítat  86 návštěv rysů.

Někdy se stane, že fotopast vypoví svou službu.  Ne vždy to způsobí člověk. Podívejte se na video z fotopasti, která už neexistuje. Aneb, jak byl strakapoud přistižen při činu.

Comments

Leave a Comment