Krutihlav obecný | Česká divočina

Krutihlav obecný je velmi zajímavý pták. Na své nepřátele pouští učiněnou hrůzu, nezdráhá se vyhodit jiné ptáky z hnízda, které si vybral, svoji hlavu umí otočit o 180 stupňů a na podzim odlétá do tropické Afriky. Jeho stavy se nejen na našem území stále snižují. V České republice ho řadíme mezi silně ohrožené druhy. U nás hnízdí na celém území, hlavně v nižších polohách, ale najdeme ho i v Krkonoších (1130 m n. m.) a v Jeseníkách (1110 m n. m.).

Krutihlav obecný je datlovitý pták o něco větší než vrabec. Měří 16–18 centimetrů a váží 28–42 gramů. Zbarven je podobně jako kůra stromů s patrným příčným i podélným vlnkováním. Na přelomu srpna a září odlétá do tropické Afriky severně od rovníku a vrací se na přelomu dubna a května.

V květnu poznáme krutihlava podle monotónního volání, které zní jako kňučivé „ge-ge-ge". Obývá především otevřenou krajinu s rozptýlenými stromy a lesíky, ve velké oblibě má zejména staré sady s doupnými stromy. Své dutiny si na rozdíl od ostatních datlů sám netesá, protože k tomu nemá uzpůsobený zobák. Hnízdí také v dutinách, které jsou koncem května většinou obsazeny jinými obyvateli. V takových případech krutihlavové vystěhovávají cizí hnízdo i s vejci nebo mláďaty.

Samička snáší 7–10 vajíček, na kterých sedí oba rodiče 13–14 dnů. 18–24 dnů po vyklubání z vajíček už mláďata dovedou létat. Přesto spolu rodina zůstává ještě 10–14 dní. Krutihlav si rád smlsne na mravencích a jejich larvách, na mšicích, housenkách, pavoucích a méně na jiném hmyzu. Potravu sbírá lepivým červovitým jazykem.

Tento drobný pták má tak ohebný krk, že může snadno otočit hlavu o 180 stupňů! Při toku krutihlavové kromě jiného rytmicky kývají a kroutí hlavami ze strany na stranu. Ohebného krku využívá také k zastrašení nepřítele. Když je ohrožen v hnízdě nebo ho chytíme do ruky, zježí peří, rozestře ocas a svěsí křídla, kroutí strašidelně očima a krkem, kmitá svým dlouhým jazykem, z hrdla vydává klokot, prská a chrčí. (zdroj)

Comments

Leave a Comment