Na rozhraní Boskovické brázdy a Českomoravské vrchoviny leží Květnice. Ta už jen svým názvem říká, že o jedinečnost druhového bohatství teplomilných rostlin a na ně vázaných živočichů nebude nouze. Proto nejlepší čas, kdy sem vyrazit na výlet, je právě jaro či léto.
Přírodní památka, vyhlášená v roce 1928, leží na prudkých zalesněných svazích a vrcholové části kopce. Rostou zde chráněné a ohrožené druhy jako dub pýřitý, dřín, chrpa chlumní, zvonek boloňský, huseník chudokvětý, ožanka hroznatá. K těm nejvýznamnějším živočichům patří pavouk stepník moravský nebo kriticky ohrožená kudlanka nábožná. Mezi kameny žije plž žitovka obilná a ve skulinách mezi skálami zimuje vrápenec malý a několik druhů netopýrů. Velice cenná jsou i lesní společenstva. Přirozené stinné bukové a dubové porosty zakrývají severní stranu, na jižních a jihozápadních svazích se pak rozprostírají rozvolněné lesostepní šípákové doubravy s nezalesněnými travnatými a skalnatými stráněmi, kde roste teplomilný dřín.
Květnice je i významným mineralogickým místem. Při dobré pozornosti a troše štěstí lze na puklinách křemenců najít drůzy křemene i jeho odrůdy, třeba ametyst, záhnědu nebo vzácný malachit. Celý vrchol kopce je zkrasovělý. Z podzemních jeskyní stojí za zmínku Králova jeskyně, která je však veřejnosti uzavřená.
Do přírodní rezervace se dostanete po zelené turistické značce z Tišnova.
Comments
Leave a Comment