Moravskoslezské Beskydy: Smrk | Česká divočina
Kdo však zdolá pekelné stoupání, dostane se do ojedinělé horské přírody Beskyd. Oblast stála v minulosti daleko od hospodářských aktivit člověka a dodnes jsou vybrané části lesa ponechány samovolnému vývoji.
Potoky bez lávek tu mění svůj tok, vylévají se z koryta a při už tak náročném výstupu je potřeba je překračovat. Brody jsou široké místy i 2 m. Návštěva majestátní hory Smrk, kterou dělí od Lysé hory řeka Ostravice, nabídne hluboké zážitky a díky tomu, že se tu nezasahuje, možnost pozorovat přirozené přírodní procesy.
 
Protože původní smrky rostou ve větších vzdálenostech od sebe, místa, kam svítí slunce, jsou plná borůvek, na kterých si pochutnávají ohrožené druhy ptáků, ale třeba i medvěd. Místní les však v posledních letech stále více trpěl zarůstáním původní borovice kleče, která se tu vysazovala v osmdesátých letech 20. století. Kromě toho, že kleč tvořila kompaktní porosty a velmi výrazně měnila původní charakter lesa, zarůstání světlin nepůvodní kosodřevinou omezovalo různorodost smrčiny. Původní vegetace tak mizela a s ní pak i všechny živočichové na ni vázaní. CHKO Beskydy proto přistoupila k jejímu odstraňování.
 
Pro zachování přírodního bohatství tu bylo zřízeno několik rezervací. Celý masiv Smrku tvoří jádro Ptačí oblasti Beskydy vytvořené v rámci evropské soustavy Natura 2000. Jen v PR Smrk bylo zjištěno celkem 73 druhů ptáků, z toho 19 chráněných. Byl tu potvrzen výskyt vzácného puštíka bělavého, jeřábka lesního, vyskytuje se tu i tetřev hlušec. Ve vysokohorském smrkovém lese a podhřebenových smíšených oblastech našel domov rys ostrovid, přestože jeho domovem je stejně tak kulturní krajina, ze slovenské strany nás navštěvuje medvěd hnědý.
 
A jak se na Smrk dostat? Nejlépe vlakem do obce Ostravice odkud vede červená turistická značka dlouhá asi 8 km.

Comments

Leave a Comment