Na Kralickém Sněžníku, nápadné vrcholové kupoli vystupující až nad horní hranici lesa , byla v roce 1990 vyhlášena stejnojmenná přírodní rezervace. Rostou tu pravé smrkové horské pralesy, které to ve zdejších podmínkách nemají snadné.
Kralický Sněžník stejně jako Jeseníky je plný vody. Temeno je někde tak ploché, že bychom mohli tvrdit, že z něho voda prakticky neodtéká. Působivá rašeliniště nám dokazují, jakou moc má v krajině voda, když stojí. Na jižním svahu tu v nadmořské výšce 1380 m pramení naše čtvrtá nejdelší řeka – Morava. Její pramen je ukryt několik desítek metrů pod vrcholem do kamenné mohyly, který má podobu studánky.
Alpínské hole
Ve výšce 1400 metrů nad mořem už najdeme jen alpinské hole, původní horské bezlesí. Podobnou krajinu Králického Sněžníku můžeme kromě Krkonoš najít v Alpách nebo Skandinávii.
Ve čtvrtohorách se zastavil ledovec kousek od Jeseníků a jeho chlad způsobil, že v nejvyšších polohách led prakticky netál. Na hřebenech se vršil led. Jeseníky získaly své vlastní ledovce a my můžeme mrazové sruby a kamenná moře pozorovat dodnes.
Pohoří, které vypadá jako pozůstatek doby ledové, nabízí víc než unikátní výhledy.
Rostliny a živočichové
V létě tu roste vzácný oměj šalamounek, kamzičník rakouský, ovsíř dvouřízný nebo zvonek vousatý.
Z chráněných druhů živočichů žijí v rezervaci např. myšivka horská, jeřábek lesní a linduška horská.
Jak se na Kralický Sněžník dostat?
Na Králický Sněžník vede z Dolní Moravy vede několik značených turistických tras. Vybírat lze mezi naučnou stezkou podél řeky Moravy, stezkou s prohlídkou volně přístupných bunkrů, stezkou vedoucí vysokohorskými rašeliništěmi nebo hřebenovkou.
Comments
Leave a Comment