Zdejší více než pětisethektarová národní přírodní rezervace vznikla v roce 1967.
Národní přírodní rezervaci tvoří několik samostatných částí: Načetínské rašeliniště, Vlčina a nejrozsáhlejší Jezerní rašeliniště. Ochranu si vysloužily hlavně přirozené lesní porosty. Najdeme tu podmáčené a rašelinné smrkové lesy, rašelinné březové lesy a vrchoviště s klečí. Přirozená jsou tu místa bez lesů, především otevřená vrchoviště, kde postupně dorůstající rašeliník vytváří mechový vrch – odtud pochází i název. Najdeme tu i vrchovištní šlenky, jakási jezírka mezi rašeliníky, a luční prameniště. Bohužel byly smrčiny v minulosti silně poškozeny exhalacemi a velká část stromů odumřela. Přestože v současnosti vysoké stromové patro chybí, nově vyrůstající mladé porosty dodávají rašeliništi optimistický zelený vzhled.
Kde jinde než u rašelinišť bychom mohli najít známou masožravou rosnatku okrouhlolistou, bíle kvetoucí rojovník bahenní nebo malý, úhledný keřík kyhanku sivolistou, jedinou zástupkyni rodu s krásným latinským názvem Andromeda v Evropě? Pravděpodobně u nás zůstala po ústupu ledovce jako glaciální relikt. Narazit můžeme i na brusince podobnou klikvu bahenní nebo stálezelenou, jedovatou šichu černou. Na otevřenějších plochách tvoří rozsáhlé koberce suchopýr pochvatý. V okrajových částech pak roste bříza karpatská.
V minulosti se na Novodomském rašeliništi vyskytoval náš největší pralesní pták tetřev hlušec. Dnes už ho tu bohužel nepotkáme. Oblast je ale stále domovem menších tetřívků obecných, jejichž společné tokání nebo občasné souboje můžeme na rašeliništích spatřit obvykle od března do května. Zaslechnout můžeme v místních lesích i sýce rousného či kulíška nejmenšího. A pokud nám přeje ště stí, zastihneme jeřába popelavého.
Téměř okolo celého rašeliniště jsou značené turistické i cykloturistické stezky. Protože byste se ale jistě neradi propadli do hluboké rašeliny nebo četných jezírek, nejsou samotná rašeliniště volně přístupná. A odkud je nejlepší se na okruh vydat? Vhodným výchozím bodem je Hora Sv. Šebestiána, kam jezdí autobus z Chomutova. Nebudete mít tedy problém přicestovat veřejnou dopravou i ze vzdálenějších míst. A do Chomutova se pak můžete vrátit například z Načetína, do kterého po stezkách okolo rašeliniště ujdete zhruba 13 kilometrů.
Comments
Leave a Comment