NP Krkonoše: mohutné horské údolí Obří důl | Česká divočina

NP Krkonoše: mohutné horské údolí Obří důl

Domů / Královéhradecký kraj / NP Krkonoše: mohutné horské údolí Obří důl
Alt
Obří důl v Krkonoších
Krkonoše se považují za ostrov Arktidy uprostřed Evropy. Setkává se tu severská příroda s přírodou alpskou. V době ledové bylo v Krkonoších asi 34 ledovců a zanechaly po sobě úžasné stopy.
Jednou z nich je právě Obří důl, jehož monumentalita vás ohromí. Dno Obřího dolu bylo po celá staletí člověkem obýváno a přeměňováno. Od 15. století zde horníci dolovali rudy barevných kovů. A tak pod zemí najdeme mnoho štol a rozsáhlé podzemní prostory. Avšak svahy údolí jsou lidskou činností jen málo dotčené.

V Obřím dole se nacházejí tři zachovalé ledovcové morény protnuté řekou Úpou, vodopády, luční enklávy, rokle nebo lavinové svahy.
Na buky se váže vzácný motýl martináček bukový s krásnými modrými oky na křídlech. Podle nejrůznějších studií je 30–40 % všech organismů žijících v lese závislých na tlejícím dřevě ve všech jeho formách a starých stromech. Proto není divu, že v pralesní rezervaci Poledník takzvané mrtvé dřevo uvidíte. Pochutnává si na něm především hmyz, roztoči, chvostoskoci, měkkýši, žížaly, ale také stonožky, mnohonožky nebo mravenci. Porosty starých stromů nabízejí domov vzácným ptákům, jako je sova sýc rousný, čáp černý, datel černý, holub doupňák nebo lejsek malý. Ti všichni v pralesovitých porostech naší divočiny nacházejí své klidné místo k životu.
Obří důl se rozkládá mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky, v sevření Širokého hřbetu a Studniční hory. Prochází jím modrá turistická stezka, jejímž výchozím bodem je Pec pod Sněžkou.
 

Comments

Leave a Comment