Senátní verze zákona s novými pravidly pro národní parky pravomoci obcí neposiluje, spíše naopak, odhalili právníci Univerzity Karlovy
Analýza, která je přílohou této reakce, mimo jiné uvádí: „Není pravda, jak prezentují obhájci Senátních úprav, že Senátní návrhy zlepšují postavení obcí. Naopak, většinou je nezlepšují, v některých případech je dokonce zhoršují.“ Celou analýzu naleznete Stanovisko KPŽP k novelizaci zákona č. 114_1992Sb. o ochraně přírody a krajiny.
„Analýza senátního návrhu změn v novele zákona o ochraně přírody, kterou z vlastního popudu udělala Katedra práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy, potvrdila, že by schválení senátního návrhu vedlo k významnému oslabení ochrany přírody, k degradaci národních parků a že by vyvolalo úplný zmatek v péči o tyto perly našeho přírodního bohatství. Ukazuje také, že ve skutečnosti nijak nezlepšuje postavení obcí, v některých případech jej dokonce zhoršuje.“
Podle názoru Hnutí DUHA tak odhaluje, že regionální politikové, kteří senátorský návrh prosazují, se zájmy obcí a lidí na Šumavě jen zaštiťují a místní obyvatele klamou, ve skutečnosti však prosazují zájmy jiné. Jak Hnutí DUHA dříve upozornilo, část pozemků v Národním parku Šumava už dříve získali lidé blízcí některým politikům, realitní kanceláře a developerské či jiné stavební firmy [1]. Senátorský návrh umožňuje jejich převedení do nejméně chráněné zóny, kde by stačila už jen změna územního plánu, a tyto zemědělské pozemky by se změnily na stavební parcely.
Přidejte se k výzvě poslancům na zachranmenarodniparky.cz.
Komentáře
Přidejte komentář