Kde rádi divočíte? Nová fotografická soutěž hledá krásná místa naší divoké přírody | Česká divočina

Kde rádi divočíte? Nová fotografická soutěž hledá krásná místa naší divoké přírody

Domů / Tiskové zprávy / Kde rádi divočíte? Nová fotografická soutěž hledá krásná místa naší divoké přírody
Právě se rozbíhá řada akcí pro českou divočinu
středa 23. srpna 2017
 
Milovníci přírody, hlavně české divočiny, mohou získat zajímavé ceny v nové fotografické soutěži Hnutí DUHA. Přihlásit mohou jakékoli fotky, které budou zachycovat naši divokou přírodu a její podoby, ať už to jsou meandrující koryta řek, tlející dřevo či rozlehlá rašeliniště, ale i rostliny a zvířata, která v ní mají svůj domov. Fotografie se přihlašují do 31. října na adrese http://www.ceskadivocina.cz/fotosoutez, kde zájemci najdou podmínky soutěže i seznam cen.
 
Výherce může získat čtyřdenní exkurzi do šumavské divočiny v NP Šumava a NP Bavorský les pro dvě osoby, a to v létě příštího roku. Hodnota výhry je kromě penězi nevyčíslitelného prožitku a poznání  vyjádřena i cenou 5600 Kč, tedy výší účastnického poplatku pro dva. Exkurze se koná se pod vedením odborného průvodce a vede do nejvzácnějších míst Šumavy. K dalším cenám patří exkurze dvoudenní, poukazy na fotografické kurzy nebo 50% sleva na outdoorové vybavení od partnerů soutěže – společností Patagonia a Nicom.
 
Hnutí DUHA spustilo na internetu také výzvu Divočina všemi deseti: www.ceskadivocina.cz/vyzva.  Má politiky motivovat k lepší ochraně divoké přírody u nás. Divočina totiž umožňuje svobodný život vzácným zvířatům a rostlinám, tvoří nenahraditelné přírodní dědictví, ochraňuje nás před suchem a povodněmi, podporuje šetrnou turistiku i místní rozvoj, nabízí možnosti pro vzdělávání a výzkum a vzbuzuje odpovědnost za sebe, naše děti a vnoučata. Obnovuje také pestrou, reprezentativní mozaiku lesů typických pro naši krajinu. Ke sběru podpisů se připojují dobrovolníci v celé zemi a od počátku srpna výzvu podpořilo už téměř deset tisíc lidí.
 
Fotosoutěž je vedle Týdnů pro divočinu [1] a výzvy Divočina všemi deseti součástí kampaně Hnutí DUHA, která usiluje o víc svobodného prostoru pro naši divokou přírodu a její lepší poznání. Představuje lidem českou divočinu i to, jakou roli hraje v zachování přírodní rozmanitosti i zdraví lidí. Prvním krokem je získat nové území o rozloze min. 10 km2, které bude ponecháno přírodě bez zásahů člověka [2]. Divočina, tedy území svobodného vývoje přírody, zaujímá totiž jen 0,3 % celkové plochy naší země, zatímco zastavěná zabírá 11 % a stále roste. Hnutí DUHA navrhuje, aby se rozloha divočiny výhledově zdesetinásobila. Zájem o divokou přírodu roste v celé Evropě, u nás ji chce chránit 71 % lidí [3].
 
Hnutí DUHA nabízí také tipy na výlety do divokých míst naší krajiny v průvodci „Poznejte ostrovy české divočiny“ všem ohleduplným turistům. Zájemci si jej mohou objednat na adrese www.ostrovydivociny.cz a je nabízen zdarma.
 
Letošní ročník tradiční čtyřdenní exkurze do obou šumavských národních parků začal právě dnes [4]. V sobotu 2. září se pod Šumavou uskuteční už osmý koncert nejen pro šumavskou divočinu [5].
 
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
„Krásné scenérie, fascinující detaily, psychický odpočinek i hluboké prožitky patří mezi důvody, proč lidé vyrážejí do naší divoké přírody. Lidé nám občas posílají nebo na sociální sítě nahrávají fotky, co zajímavého v divočině viděli. To nás podnítilo k vyhlášení fotosoutěže, která je opravdu pro každého, tedy i lidi bez zkušeností s focením. Chceme turisty motivovat nejen k objevování ostrovů naší divoké přírody, ale také k tomu, aby své zážitky a postřehy o jedinečnosti divočiny sdíleli s ostatními. Odměny pro výherce budou samozřejmě také spojeny s divočinou, vždyť k nim patří exkurze do našeho největšího národního parku, vybavení do přírody nebo kurzy, jak krásy divoké přírody ještě lépe zachytit.“
 
 
Kontakty:
 
Martin Máša, koordinátor fotosoutěže, 737 509 348, martin.masa@hnutiduha.cz 
 
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina, 608 283 530,
eliska.voznikova@hnutiduha.cz
 
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
 
 
Poznámky:
 
[1] Více o posledním ze série letošních Týdnů pro divočinu: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/dobrovolnici-pomohou-pralesu-v-bilych-karpatech
 
[2] V loňském roce vydalo Hnutí DUHA k tomuto tématu studii, která by měla sloužit jako podklad k vyhlášení nových území o rozloze nejméně tisíc hektarů, kde se bude příroda samovolně vyvíjet. Z 25 lokalit v devíti oblastech vybrali odborníci podle řady kritérií pět nejpříhodnějších: Makyta v Javorníkách, Litovelské luhy v Litovelském Pomoraví, Jezeří v Krušných horách, Salaš v Chřibech a okolí pramene Odry na Libavé. Právě tato místa mají velký potenciál pro úplné ponechání přírodním procesům. Více ve studii http://www.hnutiduha.cz/publikace/ceska-divočina
 
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/71-cechu-chce-chranit-divocinu
 
[4] http://hnutiduha.cz/nase-akce/velka-exkurze-napric-narodnimi-parky-sumava-bavorsky-les
 
[5] www.facebook.com/events/1929312994020904/