Kde rádi divočíte? Nová fotografická soutěž hledá krásná místa naší divoké přírody | Česká divočina
Právě se rozbíhá řada akcí pro českou divočinu
středa 23. srpna 2017
 
Milovníci přírody, hlavně české divočiny, mohou získat zajímavé ceny v nové fotografické soutěži Hnutí DUHA. Přihlásit mohou jakékoli fotky, které budou zachycovat naši divokou přírodu a její podoby, ať už to jsou meandrující koryta řek, tlející dřevo či rozlehlá rašeliniště, ale i rostliny a zvířata, která v ní mají svůj domov. Fotografie se přihlašují do 31. října na adrese http://www.ceskadivocina.cz/fotosoutez, kde zájemci najdou podmínky soutěže i seznam cen.
 
Výherce může získat čtyřdenní exkurzi do šumavské divočiny v NP Šumava a NP Bavorský les pro dvě osoby, a to v létě příštího roku. Hodnota výhry je kromě penězi nevyčíslitelného prožitku a poznání  vyjádřena i cenou 5600 Kč, tedy výší účastnického poplatku pro dva. Exkurze se koná se pod vedením odborného průvodce a vede do nejvzácnějších míst Šumavy. K dalším cenám patří exkurze dvoudenní, poukazy na fotografické kurzy nebo 50% sleva na outdoorové vybavení od partnerů soutěže – společností Patagonia a Nicom.
 
Hnutí DUHA spustilo na internetu také výzvu Divočina všemi deseti: www.ceskadivocina.cz/vyzva.  Má politiky motivovat k lepší ochraně divoké přírody u nás. Divočina totiž umožňuje svobodný život vzácným zvířatům a rostlinám, tvoří nenahraditelné přírodní dědictví, ochraňuje nás před suchem a povodněmi, podporuje šetrnou turistiku i místní rozvoj, nabízí možnosti pro vzdělávání a výzkum a vzbuzuje odpovědnost za sebe, naše děti a vnoučata. Obnovuje také pestrou, reprezentativní mozaiku lesů typických pro naši krajinu. Ke sběru podpisů se připojují dobrovolníci v celé zemi a od počátku srpna výzvu podpořilo už téměř deset tisíc lidí.
 
Fotosoutěž je vedle Týdnů pro divočinu [1] a výzvy Divočina všemi deseti součástí kampaně Hnutí DUHA, která usiluje o víc svobodného prostoru pro naši divokou přírodu a její lepší poznání. Představuje lidem českou divočinu i to, jakou roli hraje v zachování přírodní rozmanitosti i zdraví lidí. Prvním krokem je získat nové území o rozloze min. 10 km2, které bude ponecháno přírodě bez zásahů člověka [2]. Divočina, tedy území svobodného vývoje přírody, zaujímá totiž jen 0,3 % celkové plochy naší země, zatímco zastavěná zabírá 11 % a stále roste. Hnutí DUHA navrhuje, aby se rozloha divočiny výhledově zdesetinásobila. Zájem o divokou přírodu roste v celé Evropě, u nás ji chce chránit 71 % lidí [3].
 
Hnutí DUHA nabízí také tipy na výlety do divokých míst naší krajiny v průvodci „Poznejte ostrovy české divočiny“ všem ohleduplným turistům. Zájemci si jej mohou objednat na adrese www.ostrovydivociny.cz a je nabízen zdarma.
 
Letošní ročník tradiční čtyřdenní exkurze do obou šumavských národních parků začal právě dnes [4]. V sobotu 2. září se pod Šumavou uskuteční už osmý koncert nejen pro šumavskou divočinu [5].
 
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
„Krásné scenérie, fascinující detaily, psychický odpočinek i hluboké prožitky patří mezi důvody, proč lidé vyrážejí do naší divoké přírody. Lidé nám občas posílají nebo na sociální sítě nahrávají fotky, co zajímavého v divočině viděli. To nás podnítilo k vyhlášení fotosoutěže, která je opravdu pro každého, tedy i lidi bez zkušeností s focením. Chceme turisty motivovat nejen k objevování ostrovů naší divoké přírody, ale také k tomu, aby své zážitky a postřehy o jedinečnosti divočiny sdíleli s ostatními. Odměny pro výherce budou samozřejmě také spojeny s divočinou, vždyť k nim patří exkurze do našeho největšího národního parku, vybavení do přírody nebo kurzy, jak krásy divoké přírody ještě lépe zachytit.“
 
 
Kontakty:
 
Martin Máša, koordinátor fotosoutěže, 737 509 348, martin.masa@hnutiduha.cz 
 
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina, 608 283 530,
eliska.voznikova@hnutiduha.cz
 
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
 
 
Poznámky:
 
[1] Více o posledním ze série letošních Týdnů pro divočinu: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/dobrovolnici-pomohou-pralesu-v-bilych-karpatech
 
[2] V loňském roce vydalo Hnutí DUHA k tomuto tématu studii, která by měla sloužit jako podklad k vyhlášení nových území o rozloze nejméně tisíc hektarů, kde se bude příroda samovolně vyvíjet. Z 25 lokalit v devíti oblastech vybrali odborníci podle řady kritérií pět nejpříhodnějších: Makyta v Javorníkách, Litovelské luhy v Litovelském Pomoraví, Jezeří v Krušných horách, Salaš v Chřibech a okolí pramene Odry na Libavé. Právě tato místa mají velký potenciál pro úplné ponechání přírodním procesům. Více ve studii http://www.hnutiduha.cz/publikace/ceska-divočina
 
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/71-cechu-chce-chranit-divocinu
 
[4] http://hnutiduha.cz/nase-akce/velka-exkurze-napric-narodnimi-parky-sumava-bavorsky-les
 
[5] www.facebook.com/events/1929312994020904/