Týden pro divočinu na Smrku | Česká divočina
Alt

Týden pro divočinu na Smrku


6 Srp 2016 - 13 Srp 2016

Na Smrku si odpočine každý, kdo je znavený civilizací. Účastníky čekají nádherné výhledy, čerstvý vzduch, pobyt daleko od všeho, vlci v povzdálí, příroda všude okolo a smysluplná práce.

Smrk je druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, na jejímž vrcholu se rozkládá stejnojmenná přírodní rezervace. Přirozený charakter rozvolněných vysokohorských smrčin narušuje nepůvodní borovice kleč, která se zde neúnosně rozrostla. Její rozmach je třeba umírňovat a to především z důvodu podpory růstu borůvčí a dalších drobných keříků potřebných pro život vzácných druhů ptáků, ale např. i pro medvěda.

Co budeme dělat?

Hlavní náplní práce bude vyřezávání nepůvodní borovice kleč, která zde byla vysazena, ale rozrostla se do neúnosného rozsahu, takže její rozmach budeme umírňovat. Všechny zásahy jsou v souladu s plánem péče o danou lokalitu, který byl schválen Správou chráněné krajinné oblasti Beskydy, se kterou spolupracujeme.

Likvidací kleče se však nebudou zabývat všichni, jak tomu bylo v předchozích letech. Za klečí budou do terénu vyrážet pod odborným vedením pouze menší skupinky. Zbývající část dobrovolníků se bude věnovat natírání mladých stromečků (semenáčků jeřábů) proti okusu lesní zvěří.

Pracovat se bude podle možností, asi 5 hodin denně, celkově 6-7 dní. Účastníky čeká nejméně jedna celodenní exkurze po CHKO Beskydy. Na večery po práci budou připraveny přednášky, hry či výlety po okolní krajině a další zábava.

Ubytování

  • Lesní chata Hubertka na hoře Smrk, cca 10 km od Ostravice. V chatě není elektřina ani voda, pobyt je tudíž bez sprchy. Možnost umýt se ve studánce. Spaní na zemi ve vlastních spacácích.

Strava

  • Vydatná, bezmasá.
Týdny pro divočinu jsou podpořeny dárci Hnutí DUHA, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem vnitra ČR.
Alt
Alt