Týden pro divočinu v Radějově, Bílé Karpaty | Česká divočina
Alt

Týden pro divočinu v Radějově, Bílé Karpaty


20 Srp 2016 - 27 Srp 2016


CHKO Bílé Karpaty, obec Radějov, osada MlýnkyBílé Karpaty jsou krajem, kde se lidé museli naučit žít v souladu s přírodou. V důsledku specifických přírodních i společenských podmínek zde naplno neproběhla intenzifikace lesnictví a zemědělství. V tvrdých podmínkách těchto pohraničních hvozdů se lidé udrželi jen díky důmyslu a síle vlastních rukou.

Hospodářsky neefektivní ale přírodě šetrný způsob hospodaření umožnil na mnohých lokalitách přežití vzácných rostlinných a živočišných druhů. Rezervace a lesy v okolí Radějova jsou hnízdištěm celé řady ptáků. Luční biotopy poskytují vhodné podmínky orchidejím a vzácným druhům bezobratlých. Tyto lokality jsou ohroženy někde postupným jinde náhlým opouštěním od tradičního způsobu hospodaření. V rámci Týdne pro les v Radějově budete mít možnost pomoct při záchraně rozmanitosti Bílých Karpat.

V Radějově se budeme věnovat tvorbě oplocenek, ochraně semenáčků, odstraňování náletových dřevin, údržbě květnatých luk, označování doupných stromů. Pracovat se bude podle našich možností, asi 5-6 hodin denně, celkově 6 dní. Součástí programu je také celodenní odborná exkurze, přednášky a diskuze.

Spacák (polštářek, pokud potřebujete), přezůvky, pracovní oblečení a pevnou obuv (i do mokra). Pláštěnku do terénu, krabičku na svačinu, láhev na vodu (termosku pokud očekáváte zimu) a batoh.

Turistická ubytovna Sokolka v osadě Mlýnky. V budově je elektřina, voda včetně teplé. K dispozici bude kuchyňka, společné WC a sprchy. Spaní na postelích ve vlastních spacácích.

Vydatná, bezmasá. Na přípravě jídel se budou všichni účastníci podílet.

Týdny pro divočinu jsou podpořeny dárci Hnutí DUHA, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem vnitra ČR.
Alt
Alt