Vlk obecný patří nejkontroverznějším, nejnenáviděnějším a zároveň nejobdivovanějším šelmám světa. Původní obyvatelé Severní Ameriky, ale například i germánské a slovanské národy v Evropě vlky uctívali a respektovali. S rozvojem západní civilizace však začali lidé vlky pronásledovat tak jako žádné jiné šelmy. Postupně se tato inteligentní a plachá zvířata stala obětí pověr a báchorek o krvelačné bestii.
Původně žil vlk v téměř celé Eurasii a Severní Americe od pásma severských tunder až po jižní polokouli. Nyní je však jeho areál v důsledku pronásledování podstatně zmenšen. V České republice jeho většímu rozšíření do dalších částí republiky brání zejména ilegální lov. Začátkem listopadu 2015 přibylo na Broumovsku lidí, kteří zpozorovali zvíře připomínající dospělého vlka. Odborníci to budou v příštích měsících zkoumat. V zimě by zvíře mohlo zanechat stopy na sněhu.
Česká republika má dva základní zdroje pro obnovu výskytu: slovenskou a německo-polskou populaci. Do chráněné krajinné oblasti Beskydypřicházejí vlci ze Slovenska, ale v posledních několika letech je to spíš výjimečné kvůli pytlákům nebo překážkám, jako jsou velké silnice. Do severovýchodních Čech se vlci šíří pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice. Odhaduje se, že tam žije v několika smečkách více než 100 jedinců. Z tamější populace vlci již před dvěma lety doputovali do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj, kde loni dokonce vyvedli mláďata, což bylo první doložené rozmnožování vlků po více než 100 letech.
Vlci žijí a loví ve smečce. Potravou jim jsou především jeleni a divoká prasata, v menší míře také srnci a další drobnější živočichové. Příležitostně loví i ovce, pokud nejsou dostatečně zabezpečeny.
Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je vlk chráněným druhem a je klasifikován jako kriticky ohrožený.
zdroj: http://www.selmy.cz/vlk/
Komentáře
Přidejte komentář