Česká divočina na veletrhu Regiontour 14.1. – 17.1. 2015 | Česká divočina

Zažít divočinu pár zastávek tramvají od brněnského hlavního nádraží? Není problém. Od 14. do 17. ledna zprostředkuje Hnutí DUHA bezprostřední prožitek divoké přírody všem zájemcům v expozici Česká divočina na brněnském veletrhu Regiontour, kde jedna enkláva na krátký čas vznikne.

„Jak vypadá nespoutaná příroda a jak si ji představujete vy? Projděte se rysími stopami, zažijte dotek mechu, posaďte se na divoký strom a poznejte sedm statečných, kteří v ostrůvcích naší divočiny přežívají. Zařídíme vám i nevšední zážitek se zvuky velkých šelem. Jakmile do hájemstí přírody, jejích obyvatel a nerušených procesů vstoupíte, vaše srdce už ale pro divočinu bít nepřestane,“ láká na stánek České divočiny vedoucí programu Krajina Eliška Vozníková.

Existuje vůbec v Česku nějaká divočina? Ano. Stále ještě můžeme obdivovat alespoň pár ostrůvků v krajině, kde patří hlavní role přírodě. Na veletrhu Regiontour se představí Česká divočina aneb opravdová exotika přímo „za humny“ našich měst. Jde o místa, která jsou útočištěm pro svobodný vývoj divoké přírody, ale která také nabízejí turistům unikátní zážitky a podporují místní ekonomiku.

Právě měkké formy turistiky včetně poznávání divoké přírody jsou tou částí turismu, která se celosvětově rozvíjí nejvíce. A národní parky i jiná území s divočinou přinášejí místním obyvatelům a lokálním ekonomikám daleko víc prostředků než těžba dřeva či zástavba cenné přírody hotely, lanovkami, sjezdovkami a podobně. Lidé vyhledávají stále více neporušenou přírodu namísto území narušených či zničených zástavbou.

Projekt Hnutí DUHA nabídne také tipy, jak přispět k ochraně rozmanitosti naší přírody. Území s divokou přírodou jsou totiž klíčovou podmínkou pro život mnoha vzácných rostlin a živočichů. I ty budou moci návštěvníci veletrhu pozorovat. Navíc si zahrají třeba na stopaře velkých šelem nebo se pokochají pohledem do nespoutané přírody.

Celou expozici zahájí tisková konference s workshopem ve čtvrtek 14. ledna 2016 v 11 hodin na brněnském výstavišti, Pavilon P, sál P5, II. podlaží.

Vystoupí:

  • Jan Skalík, Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
  • Eliška Vozníková, Hnutí DUHA, vedoucí programu Krajina
  • Jiří Beneš, Hnutí DUHA Olomouc, ochrana velkých šelem
  • Petr Horák, Lipka, školské zařízení pro environmentální vzdělávání

Foto: Jaroslav Vogeltanz http://www.worldnaturephoto.com/index.php/newest-photos

 

 

Komentáře

Přidejte komentář