Podívejte se na fotky z vyřezávání nepůvodní kleče na beskydském Smrku | Česká divočina

Přirozeně v Beskydech nikdy nerostla, dnes jsou jí na horách rozsáhlé porosty. Před desetiletími lidé na beskydských kopcích vysázeli nepůvodní borovici kleč a její růst se vymkl kontrole. Proto dobrovolníci Hnutí DUHA od soboty 6. do další soboty 13. srpna vyřezávali kleč v rámci akce Týdny pro divočinu. Pomohli tak návratu dřívější divoké přírody na druhé nejvyšší hoře Beskyd, třeba jeřábku lesnímu, králi pralesních ptáků tetřevu hlušci nebo jedné z našich velkých šelem, medvědovi. Oblast Smrku je trvalým biotopem rysa ostrovida a přitahuje další velké šelmy.

Místa, odkud dobrovolníci odstraňují kleč, začnou postupně zarůstat borůvčím, jehož plody jsou potravou ohroženého jeřábka lesního. Navracet se začnou také typické horské byliny, které jsou důležité například pro motýly, jejichž pestrost v naší přírodě pomalu klesá. Výraznou místní ozdobou je třeba tmavě fialově kvetoucí oměj tuhý moravský. Turisté jej mohou v některých částech rezervace na Smrku obdivovat už dnes.

Na odkazu níže se můžete podívat na fotky z Týdnu pro divočinu z beskydského Smrku, kde dobrovolníci odstraňovali nepůvodní kleč.

Komentáře

Přidejte komentář