Přesvědčivé vítězství pro divočinu. Přesvědčí i prezidenta? | Česká divočina

Celých 117 hlasů získala v Poslanecké sněmovně už jednou schválená novela zákona o ochraně přírody, která zlepšuje ochranu divočiny ve všech našich národních parcích. Krásy divoké přírody také více otevírá obdivu ohleduplných turistů. Dolní komora tak, díky prosbám veřejnosti, přesvědčivě smetla ze stolu senátní návrhy destruktivních změn, které by otevíraly cestu masivní výstavbě, budování asfaltových cest, volný lov nebo dokonce betonových přehrad.

Lepší, sněmovní verze zákona získala skutečně masivní podporu. Děkujeme všem více než padesáti tisícům lidí, kteří se připojili k výzvěwww.zachranmenarodniparky.cz i všem účastníkům demonstrace na pražském Malostranském náměstí. Sešlo se nás více než čtyři sta a podle některých šlo o největší ekologickou demonstraci za posledních deset let.

Kromě desítek tisíc lidí napříč republikou podpořilo větší ochranu divočiny v národních parcích v Česku téměř 400 vědců a akademických pracovníků, 24 spolků šumavských občanů a pět šumavských obcí.

Novela zákona o ochraně přírody mění a zpřesňuje pravidla péče o čtyři české národní parky – Podyjí, Šumavu, Krkonoše a České Švýcarsko. Nově stanovuje dlouhodobý cíl národních parků: ochranu samovolného vývoje přírody bez kácení a výstavby na více než polovině jejich území. Neříká ovšem, do kdy se tak má stát. Zpřístupňuje také divokou přírodu lidem. Ruší totiž plošný zákaz vstupu mimo turistické stezky na území prvních, nově přírodních zón národních parků. Místo toho zavádí regulaci vstupu pomocí tzv. klidových území, která omezí vstup pouze tam, kde by návštěvníci prokazatelně škodili ochraně vzácných druhů živočichů a rostlin. Poslanci už v prosinci 2016 také doplnili úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků, což zabrání dalším spekulacím.

Prezident Miloš Zeman avizoval, že pokud projde sněmovní verze zákona, bude novelizovanou legislativu vetovat. Jestli to tak skutečně bude, zjistíme právě v době, kdy se vám toto číslo Evergreenu dostává do rukou. Prosíme, zůstaňte s námi i národními parky. Dost možná nás budou znovu potřebovat. Nové informace budeme zveřejňovat na www.zachranmenarodniparky.cz a na stránce www.facebook.com/CeskaDivocina

Komentáře

Přidejte komentář