Sokol stěhovavý zahnízdil v Moravském krasu | Česká divočina

Do Moravského krasu přiletěl jeden pár celoevropsky chráněného dravce sokola stěhovavého. Ptačímu páru se narodila hned tři mláďata, dva kluci a jedna holka.  Jde o obrovské štěstí, naposledy tu byl vidět v roce 1968.  Je to dravec, který žije v páru celý život. Hnízdění předchází tzv. svatební  lety, při kterých se ptáci honí za obrovského křiku.

Aby turisté či třeba fotografové nerušili dneska už pětičlennou rodinku, pracovníci CHKO přísně střeží místo, kde pár hnízdí.  Dříve měl sokol domov v okolí Býčí skály či ve Žlebu Moravského krasu, ale nebylo vzácnosti ho vidět ani v údolí Oslavy. Osudným se dravci stalo používání insekticidu na potírání hmyzích škůdců v zemědělství  v 50. a 60. letech minulého století, ale taky to, že ho myslivci hojně lovili. Nyní je sokol stěhovavý celoevropsky chráněný.  Jeho počty se pomalu zvyšují nejen u nás, ale v celé Evropě. Odhaduje se, že v rámci celé republiky hnízdí zhruba 70 párů.

Dneska,  při troše štěstí, můžeme tohoto nejrychlejšího dravce se štíhlým tělem a srpovitě zahnutými křídly,  vidět  už i v krasu.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/navrat-sokol-stehovavy-moravsky-kras-dxe-/brno-zpravy.aspx?c=A160629_111045_brno-zpravy_krut

foto: René Bedan

Komentáře

Přidejte komentář