1. 6. 2015 Brno zítra navštíví vlci, rysi a medvědi! | Česká divočina
Zítra (v úterý 2. června) se od 19.00 v sále Břetislava Bakaly v Brně uskuteční premiéra nového dokumentárního filmu CAUSA CARNIVORA {{1}}. Režisér Jan Svatoš v něm hledal odpověď na otázku, proč je Česká republika, co se výskytu velkých šelem týče, zatím spíše pustým ostrovem uprostřed Evropy a co vzácným predátorům brání ve větším návratu do naší krajiny.

Šelmy pro své vlastnosti fascinují člověka od nepaměti. S vědeckým poznáním přišlo překvapivé zjištění, že vlci, medvědi a rysi nejsou obávanou škodnou zvěří, ale mají naopak nezastupitelnou roli v ekosystému. Zatímco jinde v Evropě se počty šelem opět navyšují, u nás jejich stavy nadále kolísají.

Tvůrci filmu při natáčení snímku navštívili sousední země – Německo, Polsko a Slovensko. Divák si tak může udělat ucelený pohled na soužití člověka s šelmami v kontextu střední Evropy a sám si položit otázku, proč nadále raději nasloucháme krvavým legendám, než vědecky podloženým faktům. Jak málo toho o soužití velkých šelem s lidmi víme, potvrdila i studie nedávno publikovaná v prestižním časopise Science {{2}}, na níž se podíleli také experti z Hnutí DUHA. V dokumentu vystoupí i čeští odborníci na ochranu přírody a zazní též názory myslivců.

Režisér Jan Svatoš se tématu divočiny jako kulturního fenoménu věnuje dlouhodobě. V loňském roce např. získal prestižní cenu Special Jury Award JADE KUNLUN, kterou mezinárodní porota ocenila originální vizuální pojetí i poslání jeho filmu divoČINY.

Film CAUSA CARNIVORA vznikl ve spolupráci s Hnutí DUHA Olomouc. Na rozdíl od běžných přírodovědných dokumentů přináší vzácné záběry volně žijících šelem, které pořídily vlčí hlídky během dvanáctiletého monitoringu.

Po slavnostní brněnské premiéře bude následovat debata o perspektivě velkých šelem v české krajině, které se zúčastní režisér filmu Jan Svatoš, Miroslav Kutal, vedoucí programu ochrany velkých šelem v Hnutí DUHA a Michal Kalaš, ředitel Správy Národního parku Malá Fatra na Slovensku.

Jan Svatoš, režisér filmu Causa Carnivora, řekl:
„Jsem fascinován tím, že vlci, medvědi i rysi se k nám snaží vracet sami od sebe – navzdory tomu, jak jsme jim znepřístupnili krajinu. O to více mě překvapuje, co vše pro soužití s nimi dělají v sousedním Německu či Polsku…“

Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc, řekl:
„Události posledního roku nás přesvědčují, že to šelmy s návratem do naší krajiny myslí vážně. V Máchově kraji se po více než sto letech usadila vlčí smečka, vlci se pokoušejí zabydlet i v Beskydech nebo na Šumavě. Film Jana Svatoše je velmi aktuální a navíc hodnotí návrat velkých šelem z širší evropské perspektivy.“

Kontakty:
Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Jan Svatoš, režisér filmu Causa Carnivora, info@jansvatos.com

Poznámky:

{{1}} Pozvánka na akci: http://www.selmy.cz/akce/promitani-causa-carnivora1/
{{2}} Shrnutí článku zde: http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/velke-selmy-a-lide-mohou-zit-v-evrope-vedle-sebe/


Projekt “Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR“ je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

EEA-grants

Komentáře

Přidejte komentář