22. 9. 2015 Poslanci zítra navštíví divočinu na Křivoklátsku | Česká divočina

Národní park by tady pomohl vzácené přírodě i obcím

Krása a rozmanitost Křivoklátska vynikají zejména teď na podzim, kdy se les zbarvuje mnoha odstíny. Budou jej moct obdivovat i poslanci a poslankyně výboru pro životní prostředí, jež zítra toto území navštíví {{1}}.

Lesy Křivoklátska skrývají i kousky opravdové české divočiny – zejména Národní přírodní rezervaci Týřov. Hluboké údolí se vine od řeky Berounky a rozvětvuje se do postranních roklí se skalnatými srázy. Oupořský potok je domovem našeho původního, kriticky ohroženého raka kamenáče, který se nejraději ukrývá pod kameny v klidných částech potoka. Na svazích rezervace roste až 400 silně ohrožených tisů červených. Nad údolím se rozkládají suché skalní stepi, které na jaře pokryjí chlupaté koniklece luční.

Místní obce, Středočeský kraj a Ministerstvo životního prostředí vedou debatu o případném ustanovení národního parku na Křivoklátsku. Přírodním procesům by zde skutečně mohlo být ponecháno větší území než dosud. Začala by vznikat další magická zákoutí, která by mohli obdivovat výletníci.

Značka národního parku a divoká příroda jsou magnetem pro turisty, podporují podnikání a vznik pracovních míst nebo třeba rozvoj veřejné dopravy. Krkonošský národní park každoročně navštíví šest milionů výletníků. Do národního parku na Šumavě každý rok zavítá bezmála milion turistů. Do Národního parku Podyjí, chránícího hluboký kaňon řeky Dyje u Znojma, přijíždí 300 000 lidí.

Divočina dnes zabírá pouhou setinu našich lesů. 99 procent jsou lesy hospodářské. Rozloha lesů v ČR se navíc pomalu zvětšuje. Pokud tedy svěříme přírodním procesům několik dalších kusů krajiny, neohrozí to hospodaření v lesích ani produkci potravin, ale přinese prosperitu do venkovských oblastí.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
„Poslanci a poslankyně si k návštěvě Křivoklátska chytře vybrali podzim, kdy se magické lesy zbarví rozmanitými odstíny. Jde o jedno z míst, kdy by v budoucnu mohla dostat více prostoru tvořivá síla divoké přírody. Je i úlohou poslanců a poslankyň, aby přispěli k dialogu mezi státní ochranou přírody a místními obcemi, jehož výsledkem by mohl být národní park s výhodnou polohou blízko Prahy. Vyhlášení národního parku na Křivoklátsku je velká šance pro vzácnou přírodu i místní obyvatele.“

Kontakty:
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, telefon 608 283 530, email eliska.voznikova@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
{{1}} http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=107594&pdf=1

Komentáře

Přidejte komentář