Bělověžský prales | Česká divočina
23 hodiny

Bělověžský prales leží po obou stranách hranice Polska a Běloruska mezi řekami Narewka a Hwozna. Svou rozlohou okolo 1250 km2 se jedná o největší původní nížinný prales v Evropě. Větší část pralesa se nachází na běloruské straně, z celkové rozlohy zabírá asi 670 km2.

Jeho návštěva je jako vstup do chrámu divočiny. Rostou tu staleté stromy, které svou korunou zakrývají nebe, překračovat budete obrovské tlející a padlé kmeny nebo čisté říčky.

Nejdůležitější a nejvzácnější chráněnou částí pralesa je Bělověžský národní park založený roku 1921, který je i nejstarším národním parkem v Polsku a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Ekologicky hodnotný je celý prales, jenž poskytuje domov přibližně dvaceti tisícům druhů živočichů.

Skládá se jak ze samotné přírodní rezervace, která ochraňuje poslední zbytek přírodního nížinného lesa tvořeného listnatým a smíšeným porostem, tak i z rezervace pro odchov zubrů. Tento živočišný druh byl před necelou stovkou let kriticky ohrožen vyhynutím a právě Bělověžský prales sehrál při jeho záchraně klíčovou roli. Vstup sem je možný pouze za doprovodu průvodce, pěšky ve skupinkách a po vyznačené trase.


Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou