CHKO Jeseníky: ledovcovým kotlem po naučné stezce Velká kotlina | Česká divočina
2 hodiny
Náročnost: Střední

V srdci Hrubého Jeseníku se nachází jeden z nejcennějších a nejzachovalejších přírodních celků střední Evropy: Velká kotlina nebo též Velký kotel. Modrou turistickou značku lemuje stejnojmenná naučná stezka dlouhá 5,5 kilometrů. Mimo tuto značenou cestu je do rezervace vstup přísně zakázán, aby nedošlo k narušení jedinečného místního ekosystému. Její návštěva je však jedinečným zážitkem.

Alt
Velká kotlina, autor Vavrik, wikipedia.org
  • Alt
  • Alt
  • Alt
Velká kotlina je bezlesý skalnatý ledovcový kotel, který vznikl působením svahového ledovce v poslední době ledové.
Především díky častým sněhovým lavinám a plazivému sněhu nemá kotel šanci zarůst stromy, sníh se dole drží koneckonců až do června, a tak se zde daří jedinečným druhům rostlin i živočichů. Naučná stezka vznikla v roce 1971, dnešní podobu dostala v roce 2011. Stezka vás dovede k nejúžasnější scenérii Jeseníků, která svými rozeklanými skalisky, jarními vodopády, do léta ležícím sněhem a nebezpečnou zimou připomíná velehory.

Skalnatý kar byl modelován horským ledovcem v ledových dobách čtvrtohor, na dně je dosud pozůstatek morény. Najdeme zde pestrou mozaiku rozmanitých stanovišť od suchých vyhřívaných strání až po stále chladná prameniště, od hlubokých nikdy nepromrzajících humózních půd až po holou skálu, vystavenou působení slunce, mrazu, větru a lavin. Na těchto stanovištích se vyvinulo a udrželo nebývalé množství rostlinných i živočišných druhů, které se spolu jinde nevyskytují.

Najdete tu rostliny arkto-alpínské a současně druhy nížinné a teplomilné. Mezi nejvzácnější rostliny této oblasti patří jitrocel tmavý sudetský a hvozdík kartouzek sudetský s krásnými fialovými kvítky. Tyto endemitské poddruhy vznikaly dlouhodobým izolovaným vývojem právě ve Velké kotlině a nikde jinde na světě nerostou. Dále zde najdete i kriticky ohroženou hvězdnici alpskou, hořepníček jarní se sytě modrými květy nebo jestřábník huňatý.

Na tomto specifickém kousku Jeseníků žije zvláště chráněný endemický motýl okáč sudetský, jehož černá křídla jsou lemována působivým sytě oranžovým pruhem. V České republice ho najdeme pouze v Hrubém Jeseníku. Z ptáků zde žije například linduška horská, pěvuška podhorní a najdeme tu také myšivku horskou.

Naučná stezka začíná na západním konci Karlova a vede podél říčky Moravice a dál po modré turistické značce směrem na Ovčárnu.

Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou