K pramenu řeky Odry
Z nadmořské výšky 633 metrů se ze svahu Fidlova kopce vydává na svou stále sílící pouť řeka Odra, 27. největší evropský veletok. Od pramene po ústí do Baltského moře činí celková plocha povodí Odry 118 600 km2, z toho v Česku 10 288 km2. Kde přesně Odra pramení, bylo potvrzeno až v roce 1715.
Dnes ale leží ve Vojenském újezdu Libavá a sami vojáci upozorňují, že cesta k prameni Odry a zpět je možná jen o víkendech a svátcích, a to po červené turistické značce.
Prameny tvořené několika stužkami vody vyvěrají na rašelinné louce a jsou obklopené smrkovým lesem mezi Křížovou horou a Fidlovým kopcem. Drobné pramínky jsou zřetelné zejména v období vydatnějších dešťů nebo při jarním tání sněhu. Prostředí, kde se Odra rodí, je poměrně drsné: průměrná roční teplota je tu 6 stupňů a průměrně v těchto místech ročně spadne 800 mm srážek.
Prameniště jsou obecně místa, kde vystupuje podzemní voda na povrch. Obvykle v takových místech rostou zvláštní druhy rostlin, které se přizpůsobují podmínkám, které zde v důsledku dostatečného množství vody panují. Rostliny ovlivňuje i nadmořská výška, množství dopadajících slunečních paprsků a chemické složení vody. Proto ve zdejším prameništi najdeme hlavně různé druhy mechorostů, nejznámější z nich jsou rašeliníky.
V divoké, neregulované části toku Odry na území vojenského prostoru se vyskytuje v naší přírodě zranitelná, 8–12 centimetrů dlouhá ryba vranka obecná. Má obvykle hnědé a hnědošedé zabarvení s nepravidelným mramorováním, které ji dělá u členitého kamenitého dna horských a podhorských potoků a řek téměř neviditelnou. Žije spíše v mělčích úsecích. Jelikož nemá vzduchový měchýř, neplave, ale její pohyb by se dal popsat jako trhavé poskoky. Vranka je velmi citlivá na znečištění toků a dostatek kyslíku ve vodě, i proto je u nás ohroženým druhem. V nivě Odry se také vyskytuje střevlík hrbolatý, který žije na březích potoků, v prameništích a močálech. Aktivní je především v noci, přes den se ukrývá v listí, mechu nebo pod kameny.
Trasa k prameni Odry je přístupná od roku 1991 a můžete za ním vyrazit po červené turistické značce z autobusové zastávky v obci Dolní Újezd u Lipníku nad Bečvou. O tom, že procházka je možná jen mimo pracovní dny, informuje množství informačních tabulek. Na místě pramene stojí malý dřevěný přístřešek s lavičkami. Neočekávejte ale, že se z pramene napijete. Pramen je totiž zachycen ve vybetované skruži a jedná se tak pouze o symbolické místo, na němž můžete vidět začátek řeky, jejíž pouť vede Českem a Polskem, které na části toku odděluje od Německa.
Tyto webové stránky byly podpořeny grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů
Tato stránka byla vytvořena za finanční podpory projektu BESTbelt Evropské unie. Za její obsah nese výhradní odpovědnost Hnutí DUHA a nelze jej za žádných okolností považovat za vyjádření postoje Evropské unie.
Komentáře
Přidejte komentář