NP Šumava: okolí hory Kamenná | Česká divočina
2 hodiny 30 min
Náročnost: Střední

Zaposlouchejte se do šumění větru, který se proplétá korunami buků, a cvrlikání ptáků, kteří hnízdí v jejich dutinách. Když budete pozorní, možná zaslechnete rychlý běh tesaříků po trouchnivějících kmenech a zurčení horské říčky Světlé. Hora Kamenná i se svým okolím nabízí nejeden smyslový zážitek. Pojďte se s námi podívat do míst, která bychom chtěli ponechat samovolnému vývoji přírody, klidných, a přesto živoucích.

Ráj brouků hodujících na tlejícím dřevě, autor Josef Pecka
  • Alt
Samotný vrchol, jeho nejbližší okolí a navazující jižní hřeben hory Kamenná byl dosud chráněný jako přírodní zóna. Správa NP Šumava tu ale tuto nejpřísnější ochranu ruší!

Hnutí DUHA spolu s vědci by naopak rádi zahrnuli do přírodní zóny se samovolným vývojem přírody nejen pralesovitý porost Kamenné, ale i přilehlé svahy hory se smíšenými bukovými lesy. Těmto místům totiž jinak hrozí kácení. To by významně narušilo příznivé podmínky pro rodící se divokou přírodu, které zde nyní panují. Krásu zdejší přírody můžete sami ocenit na výletě okolo této oblasti, který jsme pro vás přichystali.
 

 

Vrchol hory Kamenná je od pradávna zalesněný horským bukovým lesem. Najdete zde bezpočet skalek a skalních výchozů, od kterých je odvozen i název hory. V přilehlém okolí rostou smíšené bukové lesy a z menší části krajina zarůstá také podmáčeným smrkovým lesem. K pestrosti těchto biotopů přispívá životodárná říčka Světlá, podél které vede polovina naší cesty. V horském říčním korytu v minulosti vznikly i tzv. obří hrnce, vodou vymletá díla přírody, která může člověk donekonečna obdivovat.

 

Dominantní je buk lesní, ale objevují se tu i další listnaté stromy: například javor klen, dub zimní, habr obecný a ve vyšších polohách jedle bělokorá a smrk ztepilý. Místní bukové lesy nazýváme květnaté bučiny, protože v nich roste mnoho druhů květin, jak napovídá název. Kvete tu například pitulník horský, plicník tmavý, kyčelnice devítilistá a mnoho dalších. V keřovém patře si můžete natrhat lískové oříšky, kromě toho zde roste bez červený, zimolez obecný a černý nebo jeřáb ptačí. Na jaře a v létě se tak Kamenná pyšní všemi barvami duhy.

 

Bukové lesy s trouchnivějícím dřevem a starými stromy plnými dutin jsou životně důležité pro nepřeberné množství živočichů včetně vzácných ptáků nebo brouků. Odumřelé dřevo musí být přitom správně vlhké a osluněné. Takové podmínky zajišťují pouze původní, lidskou činností či těžbou nepoškozené bukové lesy.

 

Okružní cesta začíná u železniční zastávky Nové Údolí červenou turistickou značkou. Nedaleko odtud se nachází také nouzové nocoviště pro ty, kteří by zde chtěli přespat pod stanem. Po červené značce se vydáte směrem k rozcestí Rosenauerův pomník, ještě před ním však odbočíte doleva na neznačenou cestu a okružní trasou se vrátíte zpět do Nového Údolí. Zpáteční cesta vede podél malebné říčky Světlá.

Doporučená trasa:
 
Alt

Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou
Ráj brouků hodujících na tlejícím dřevě, autor Josef Pecka
Rozkládající se dřevo je bohaté na živiny a hoduje na něm desítka i chráněných druhů hmyzu a jiných organismů včetně hub nebo lišejníků.