Pravčická brána, symbol Českého Švýcarska | Česká divočina
1 hodina 45 min
Náročnost: Lehká

Národní přírodní památka Pravčická brána je symbolem NP České Švýcarsko. Díky svým úctyhodným rozměrům je největší přírodní skalní bránou v Evropě! Sahá do výšky 16 metrů a její rozpětí je 26,5 metrů.

Alt
Největší skalní brána Evropy

Geologické okénko aneb brána, která zažila Noema

Pravčickou bránu tvoří středně až hrubozrnný pískovec z období křídy. Je tedy stará zhruba 90 milionů let! Začínala se rodit v době, kdy zdejší krajinu omývalo poměrně mělké moře. Při prohlubování pánve, při kterém se zvyšuje hladina mořské vody vlivem tektonických pohybů desek, se ukládaly prachovce. Ty oddělují jednotlivé pískovcové vrstvy. Ještě dnes můžeme vidět na skalních blocích šikmé vrásnění (ukládání) jednotlivých vrstev, které způsobily mořské proudy v jihovýchodním či západním směru.

 

Sokolí hnízdo

V NP České Švýcarsko se odnepaměti pěstovala turistika. Místní šlechtický rod Aldringenů dal v roce 1881 postavit výletní zámeček zvaný Sokolí hnízdo, kde ubytovával významné hosty. Ti tak mohli obdivovat romantickou krásu Pravčické brány přímo z oken stylové restaurace. Dodnes jsou v jejich prostorách zachovány původní malby a zdobení stěn a stropu, v prvním patře se pak nachází muzeum Národního parku České Švýcarsko.

Je zde i několik skalních vyhlídek, ze kterých je úchvatný výhled na dominanty Národního parku. Člověk zde načerpá klid a inspiraci například k tvorbě. Přesně toho v minulosti využil světově známý dánský spisovatel Hans Christian Andersen.

K Pravčické bráně se můžete  vydat například z Hřenska po červené turistické značce.


Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou