Putování nejhlubším kaňonem Šumavy | Česká divočina
4 hodiny
Náročnost: Těžká

Divoký kaňon řeky Křemelná je jedním z nejromantičtějších míst národního parku Šumava. Je místem setkávání rysů i domovem vyder a vzácných ptáků. Kaňonem nevede žádná značená stezka. Díky tomu si můžete užít opravdový dotek divočiny.

Alt
Mlhy v údolí Křemelné, autor: Pavel Ouředník
  • Alt
  • Alt
  • Alt
  • Alt
  • Alt
  • Alt
  • Alt

Divoká horská řeka Křemelná dokázala za mnoho tisíc let vyhloubit nejhlubší kaňon Šumavy. Pramení na jihozápadním svahu hory Jedlová. Člověk tuto řeku nikdy nereguloval.

Díky tomu si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i zvláště chráněné druhy živočichů. Kromě vydry říční zde můžeme pozorovat skorce vodního, ledňáčka říčního a mnoho dalších.

I proto je přístup do kaňonu Křemelné omezený, aby zde zvířata měla klid. Kaňonem vás provede průvodce divočinou, který vám rozkryje na první pohled skryté složité systémy pralesa, život v půdě, vodě i v korunách stromů. Díky vedení průvodce a ohleduplnosti turistů zůstává tento kout nedotčený, a my tak máme stále co obdivovat.
 


Jak se na divočinu sluší a patří, trasa je fyzicky náročná. Žádná cyklostezka po asfaltu, ale nerovný terén, přelézání přes kameny a padlé stromy, klesání do kaňonu, které s sebou nese i náročné stoupání při zpáteční cestě. Právě popadané a tlející stromy jsou hostinou pro nepřeberné množství nejen vzácných brouků, na které se váží další organismy. Poskytují také hnízdiště pro ptáky nebo úkryt pro rysy. Jsou nezbytné pro zachování divočiny, a tak se nečilte, až je budete muset přelézat. Při prozkoumávání kaňonu řeky Křemelné vás čeká úchvatný zážitek, opravdový dotek s českou divočinou.

Za fotografie děkujeme Pavlu Ouředníkovi, http://pavelourednik.cz/.
 

Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou
Tlející stromy jsou důležité pro divočinu
Tlející stromy jsou hostinou pro nepřeberné množství nejen vzácných brouků, na které se váží další organismy.