“Budoucnost divoké přírody je v našich rukách” je mottem letošního Světového dne ochrany divoké přírody, který připadá každoročně na 3. března. Za divočinou přitom není třeba cestovat do vzdálených koutů světa, exotiku přitom můžeme hledat i v Česku – nejen v národních parcích, ale i za humny našich měst. Aby se rozloha české divočiny zvětšila ze současných 0,3 % území republiky, pomáhají i Týdny pro divočinu. Lidé mohou vyrazit na druhou nejvyšší horu Beskyd nebo na Králický Sněžník nebo do nově vznikajícího pralesa v Bílých Karpatech. Kromě smysluplné práce k ochraně divoké přírody nebudou chybět ani exkurze s odborníky do hlubin divočiny nebo spaní pod hvězdnou oblohou.
Na první termíny se zájemci mohou hlásit na http://ceskadivocina.cz/tydny-pro-divocinu/ Právě území s divokou přírodou jsou klíčovou podmínkou pro život mnoha vzácných rostlin a živočichů, jako jsou vracející se rysi či vlci. Divočina je ovšem také zdrojem hlubokých zážitků pro návštěvníky i příležitost pro rozvoj místních obcí a jejich obyvatele.
Prožít v Česku divočinu lidé mohou například v pralesích, v okolí rašelinišť či v divokých skalních městech. V
každém z našich národních parků nebo v národních přírodních rezervacích jsou některá místa vyčleněná výhradně divoké přírodě.
Letošní den divoké přírody je sice věnován slonům, ale i v Česku žije nepřeberné množství divokých zvířat. Musíme jim jen dát šanci a kousek prostoru, kde mohou nerušeně vyvádět své mladé, obstarávat si potravu a být zkrátka součástí naší krajiny.
Už nyní se u nás vyskytují velké šelmy jako je rys nebo vlk. Například na Dokesku se loni podařilo prokázat, že se tamní smečka rozrostla o nově narozená mláďata . Vlky zachytily fotopasti i na Broumovsku nebo v Javorníkách a nejnověji v Jeseníkách. Podobně jako sloni v Africe, v České republice jsou velké šelmy ohrožovány pytláky kvůli trofeji.
Světový den divoké přírody vyhlásily mezinárodní organizace CITES a OSN poprvé v roce 2014
Foto: Soňa Hamsová
Komentáře
Přidejte komentář