Ve Velké Británii se po 1300 letech vrací do volné přírody rys ostrovid. | Česká divočina

Ve Velké Británii probíhá kampaň, která usiluje o navrácení rysa ostrovida zpět do volné přírody. Svůj domov by šelma měla najít v oblasti severní Anglie a jižního Skotska. Ambiciózní projekt organizace Lynx UK Trust je nyní téměř u konce. Na programu jsou už jen jednání s farmáři v oblasti hrabství Northumberlandu. Na podzim tohoto roku by měly být všechny konzultace, administrativní kroky a přípravy u konce.

Paul O’Donoghue, hlavní vědecký poradce organizace Lynx UK Trust, popsal vybranou lokalitu jako ideální. Jde o přeshraniční místo a největší zalesněnou plochu ve Velké Británii, zároveň je zde velmi malá hustota osídlení, omezené silniční sítě a velká jelení populace.

Šelma byla v Británii naposledy viděna okolo roku 700. Nyní má britskou krajinu, kterou trápí mimojiné přemnožená spárkatá zvěř, přivést zpět k životu. Návrat přirozeného predátora slibuje regulaci býložravců a podporu růstu lesů. Aktivisté tvrdí, že populace rysa v tamější krajině obnoví rovnováhu ekosystému a přírodní rozmanitost, což způsobí kaskádový efekt většího počtu stromů, ptáků a savců. Nicméně obavy z loveckého chování této velké šelmy přilákalo silnou opozici ze zemědělských svazů, které se obávají o svoje hospodářská zvířata. V letošním roce organizace National Sheep Association dokonce odmítla pozvání do projektu s tím, že se odmítá jakkoliv účastnit „zavedení predátora do přírody.“ O’Donoghue však poukázal na to, že v průměru v celé Evropě zabije rys pouze 0,4 ovce ročně. Zajímavé je pak srovnání s početnými stády ovcí, které vymřou každý rok na následky chorob.

Projekt naopak našel širokou podporu veřejnosti, a to i ve venkovských oblastech. Mladí lidé totiž opouštějí venkov ve snaze najít si práci. Velká šelma ale může poskytnout nová pracovní místa například v ekoturistice.

Rys ostrovid, vyhubený v Británii lidmi, má být prvním průkopníkem. Do budoucna se uvažuje o dalších projektech týkajících se lesních ekosystémů, stejně jako třeba v Německu. Na severu našich sousedů byl rys vypuštěn v počtu 14 koťat v roce 2000. Dnes jeho populace činí zhruba 100 kusů.

Česká divočina hostí asi osm desítek rysů. To svědčí o tom, že i česká krajina poskytuje vhodné podmínky pro jejich trvalý život hlavně na Šumavě a v Pošumaví, v CHKO Beskydy, Jizerských horách, Krkonoších a Jeseníkách. Na mapování šelem se podílejí desítky dobrovolníků Rysích a Vlčích hlídek Hnutí DUHA. Jen za minulou zimu se jich do terénu vypravilo asi šest set. Více o mapování této šelmy dočtete v magazínu Evergreen, jehož hlavní téma je  česká divočina: http://ceskadivocina.cz/magazin/.

Rys ostrovid, který byl loven pro vysoce ceněné kožešiny, má nyní velkou příležitost vrátit se tam, kam patří.

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2016/jul/24/eurasian-lynx-reintroduce-england-scotland-consultation-lynx-uk-trust

Foto:  The Eurasian lynx. Photograph: Alamy

 

 

Komentáře

Přidejte komentář