Jak se vyhnout při putování divočinou medvědovi, aneb nachystejte si nejen pochodové písně | Česká divočina

V případě, že se vypravíte na trip do divoké přírody, kde by se medvěd mohl vyskytovat, není od věci dodržovat pár doporučení od odborníků, kteří jsou zvyklí vracet se z divočiny bez újmy.

Nachystejte si trasu.
V případě, že se chcete vracet z přírody plní pěkných zážitků, je lepší si cestu předem naplánovat. Jednak nejspíš dojdete právě tam, kam opravdu chcete, ale předejdete tím i případným nepříjemným setkáním. Proto je lepší držet se vyznačených turistických cest. Pokud ale uvidíte úchvatnou podívanou i mimo stezku, kochejte se.

Kochejte se.
Příroda toho přece nabízí tolik k vidění. A to i mimo stezku. Samozřejmě pokud  zrovna nebudete v nejpřísněji chráněné přírodě. V každém případě mějte oči na stopkách a sledujte co se kolem vás děje. Nic podstatného vám pak neuteče. Naopak, kdyby něco, můžete utéct vy. Tedy pomalu se vypařit.

Odesláním formuláře udělujete Hnutí DUHA, Friends of the Earth Czech Republic, I4: 15547779, se sídlem Údolní 33, Brno 602 00 souhlas se zpracováním osobních údajů v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů za účelem zasílání informací. Hnutí DUHA se tímto zavazuje, že Vaše údaje neposkytne žádným jiným organizacím nebo firmám.

Nachystejte si pochodové písně.
Když se vědomky či nevědomky dostanete do medvědího teritoria, pískejte si nebo zpívejte. Bez ohledu na váš talent, jakýkoli zvuk, který není v přírodě běžný, upozorní medvědy na vaši přítomnost a vyhne se vám.

Nestrkejte nos do cizích věcí.
Medvědi nemají z lidských návštěv největší radost. Dodržujte zákaz vstupu do klidových oblastí a přírodních rezervací.

Jezte s rozmyslem.
Nejen kvůli své linii. Zbytky jídla přitahují medvědy stejně jako noční svit lednice lačnícího dietáře. Jste-li nuceni tábořit či bivakovat v medvědí oblasti, všechno jídlo dojídejte, nenechávejte nádobí, jídlo a zbytky blízko tábořiště. A pokud nutně nechcete mít záminku pro nákup nového stanu, nedejbože spacího pytle, uchovávavejte  váš proviant mimo vaše stanoviště. Nejlépe 4 metry nad zemí a 2 metry od kmene stromu.

Komentáře

Přidejte komentář