Bílé Karpaty: Velká Javořina | Česká divočina
2 hodiny

Svahy Velké Javořiny, nejvyšší hory Bílých Karpat, zdobí divoký listnatý les. Již v roce 1909 zde Lichtenštejnové vyhlásili ochranný režim podobný tomu dnešnímu a od roku 1951 je Velká Javořina národní přírodní rezervací.

Alt

Svahy Velké Javořiny, nejvyšší hory Bílých Karpat, zdobí divoký listnatý les. Již v roce 1909 zde Lichtenštejnové vyhlásili ochranný režim podobný tomu dnešnímu a od roku 1951 je Velká Javořina národní přírodní rezervací.

Státní lesy navíc uzavřely s Agenturou ochrany přírody a krajiny dohodu, že zde ponechají přirozeným proměnám pralesního ekosystému 166 hektarů území. Severní svah Velké Javořiny (970 m n. m.) pokrývají javorové porosty a takzvaná květnatá bučina. Na některých místech stojí monumentální stromy a jinde narazíme na pokroucené kmeny, které se  přizpůsobily drsným horským podmínkám.

Co vás čeká?

Zjara ze země vyrážejí sněženky a dymnivky duté. Nápadnou květinou stinného listnatého lesa je měsíčnice vytrvalá, vysoká rostlina s bílými květy. Vzácným ptákem karpatských bukových lesů je strakapoud bělohřbetý. Zvlášť po dešti se vyplatí sem tam kouknout i na zem. Modranka karpatská je nápadný modrý slimák, který vás mezi listím vysloveně udeří do očí, stejně jako černožlutí mloci. Ve starých stromech žije roháč bukový a další druhy brouků. V lesích na česko-slovenském pomezí je možné zahlédnout také tajemnou kočku divokou.

Kudy kam?

Z Květné vede na Velkou Javořinu červená turistická značka a z Velké nad Veličkou se lze vydat po modré.


Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou