Smrčina, jedinečný kout divočiny na Šumavě | Česká divočina
4 hodiny
Náročnost: Těžká

Smrčina je jeden z nejrozsáhlejších horských smíšených lesů v národním parku Šumava. Můžeme v něm sledovat proměnu mrtvého stromu, který se stává životním prostorem pro mechy, lišejníky, hmyz a houby. Vidíme novou generaci lesa, která vyrůstá díky těm předcházejícím. Poměrně náročný výstup na vrchol bude odměněn dalekým výhledem do krajiny, který bere dech.

Alt
Smčina je nejrozsáhlejší horský smíšený les v NP Šumava
  • Alt
  • Alt
Nedaleko Nové Pece se tyčí vrchol masivu Smrčina (1332 m n. m.).
Horský les, který ho obklopuje, je jedním z nejkrásnějších dokladů toho, jak může vypadat život v přírodě, ve které necháváme volnost přírodním procesům. Les, ve kterém necháváme stromy vysemenit, zestárnout a zemřít a v tichosti sledujeme nový život, který se na těchto stromech rodí. I proto do těchto míst vede jedna ze šumavských poznávacích exkurzí Hnutí DUHA.
 
Smrčina je domovem vzácných druhů zvířat. Když budete pozorní a tiší, můžete zde potkat vzácného tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida, a dokonce i datlíka tříprstého, který si buduje hnízda ve starých stromech. Nejen staré porosty, ale i mrtvé, tlející stromy jsou nezbytné pro zachování tamějšího života. Trouchnivějící dřevo se stává hostinou pro nepřeberné množství brouků a jiných bezobratlých, lišejníků nebo mechů. Podle lesníků i ochránců přírody je nejlepší ochranou horského smrkového lesa jeho ponechání bez přímých zásahů člověka.

Kromě horských lesů můžete ve Smrčině narazit na rašeliniště nebo horské louky. V bohatém bylinném patře roste například vzácný prstnatec listnatý.

Zatímco na rakouské straně je vybudován lyžařský areál s několika vleky, na české straně Smrčinu ochraňujeme před zásahy. Bohužel i tento rajský kout Šumavy ohrožují choutky člověka. Nádherné pralesní hvozdy hor Smrčiny a Hraničníku jsou ohroženy kontroverzní stavbou lanovky a sjezdovky. Podaří se nám je nadále chránit? I vy můžete pomoci!
 

Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou