Málokdo má štěstí tchoře tmavého přes den spatřit. Většinou spí ve svém pelíšku a teprve v noci vylézá lovit. Tato malá lasicovitá šelma si libuje na vlhkých a podmáčených územích. Ty nejen u nás ubývají – a s nimi i tato hbitá šelmička. I my můžeme udělat něco pro ochranu jejího domova.
Tchoř tmavý
- Výrazným znakem je charakteristická obličejová bílohnědá maska. Jeho tělo je svrchu tmavohnědé až černé, na bocích mu prosvítá světle žlutá podsada. V zimě se tchořům mění barva srsti z tmavohnědé na stříbřitě šedou.
- Protáhlé tělo dosahuje 35–45 cm, ocas 12–19 cm. Váží od 0,5 do 1,2 kg.
- Je samotář a vynikající noční lovec. Je také dobrým plavcem a zdatně šplhá. Nedělá mu tak problém ulovit jak ryby, tak králíky, žáby včetně ropuch, hady a jiné obojživelníky nebo ptáky. Nejčastěji však na jeho jídelníčku najdeme drobné hlodavce.
- Tchoří námluvy probíhají od února do května. Tchoři mají zvláštní svatební rituál, při kterém se samec zakusuje samici do šíje a krku, což u samice podněcuje funkci pohlavního ústrojí, a zaručuje úspěšné oplodnění. Samice si buduje kryté hnízdo ze suché trávy a mechu a rodí 3–8 mláďat.
Zdravá příroda bez zásahů pro tchoře tmavého
- Teritorium samce se rozkládá na 3–5 km2. Samice mají mnohem menší, někdy i navzájem se překrývající teritoria. Svá teritoria si značkují žlutě zbarveným olejovitým výměškem z análních žláz, který slouží také jako „chemická zbraň“ proti nepříteli. O jeho zápachu jste asi už slyšeli.
- Ideálním prostředím k životu tchoře tmavého jsou podmáčená a vlhká území. Žije tudíž vod, v polích, nebo na okraji lesů. Avšak velká část těchto území byla v ČR i v Evropě odvodněna a zkultivována. Tchoř tak přišel o přirozené úkryty i zdroje potravy, které mu poskytovala divočejší příroda.
- Tchoř tmavý to má těžké i z jiného důvodu. Zatímco dřív byl pronásledován také psy v rámci sportu, lov kvůli kožešině přetrvává. Tchoří kožešina je totiž velmi kvalitní, hustá a sametově hebká, a proto velmi žádaná.
Komentáře
Přidejte komentář