Mlok skvrnitý je mrštné a rychlé stvoření. Zatímco v minulých stoletích obýval stránky bestiářů jako bájná příšera a údajně potomek draků, dnes se těšíme ze setkání s tímto černožlutým krasavcem.
Mlok skvrnitý
- Dospělý jedinec je dlouhý až 28 cm.
- V zajetí se mloci dožívají 40-50 let.
- Páření probíhá koncem léta a na podzim. Samička klade vajíčka do vody, kde se vyvíjí v květnu nebo červnu následujícího roku v larvy, k proměně dochází v červenci nebo srpnu.
- Nejčastěji se setkáte s mlokem s černě zbarveným tělem se žlutými skvrnami nebo pruhy, výjimečně se skvrnami pomerančově oranžovými až červenými. Tyto skvrny varují nepřítele, aby si s ním raději nezahrával.
- Kromě člověka nemá téměř žádného přirozeného nepřítele, protože na svoji obranu používá jed. Nejúčinnější látkou tohoto jedu je samandarin, který může člověka leda pálit v očích, avšak menším živočichům může způsobit silné svalové křeče a zvýšení krevního oběhu v celém těle, spojené s obtížnějším dýcháním, někdy dokonce i smrt.
- Rád si smlsne na malých žížalách, stonožkách, drobném hmyzu, pavoucích, červech nebo slimácích.
Mlok skvrnitý miluje divoké lesy
- Žije výhradně ve vlhkých smíšených či listnatých lesích v podhorských lokalitách do nadmořské výšky 1 200 m n. m, na loukách a polích i v blízkosti vodních toků. Nejčastější ho však můžeme spatřit ve výškách mezi 200 až 600 m n. m.
- V České republice žije ostrůvkovitě po celém území, jen v jižních Čechách a na jižní Moravě se místy nevyskytuje. Nejčastěji v bukových lesích.
- Protože miluje vlhko a celkově je spíše nočním živočichem, ukrývá se přes den před slunečními paprsky pod listy, kmeny stromů, větve, zalézá do děr v zemi nebo pod kameny.
- Přes zimu se ukrývá ve větších skupinkách pod zemí, např. v jeskyních, štolách, dokonce i ve sklepech.
- Ke svému životu potřebuje čisté potoky nebo i lesní rybníčky, které využívá pro kladení larev.
- Umělé smrkové monokultury, doprava a chemické znečištění vody z něj udělaly silně ohrožený druh.
Komentáře
Přidejte komentář