NP Šumava: Medvědí stezka | Česká divočina
4 hodiny 15 min
Náročnost: Střední

V dávných dobách obývali lesy Šumavy medvědi. Poslední medvědici zastřelil roku 1856 Jan Jungwirth, syn schwarzenberského hajného z Reidelhütte. Medvědi se zde od té doby nikdy trvale neusadili, ale vězte, že vás může neslyšně pozorovat jiná naše velká šelma – rys ostrovid. Skrytý mezi kapradinami a bylinami, které i vás hladí po lýtkách, když putujete napříč divočinou.

Alt
Ráj brouků, kteří hodují na tlejícím dřevě
  • Alt
  • Alt
  • Alt

Na poslední medvědici upomíná Medvědí kámen (Bärenstein). Jeden z mnoha útvarů skalního města, kterým vás provede Medvědí stezka, nejstarší naučná stezka na Šumavě. Dotkněte se prsty tři sta milionů let starých mechem a lišejníky porostlých žulových skalisek bizarních tvarů a leckdy i názvů.

Uznejte sami: Kamenná kráska, Dračí tlama, Skalní stan, Hotel datlů nebo Obří kostky.

Pokud toužíte po výhledech, nenechte se zmást Medvědí vyhlídkou. Přestože tyto nádherné žulové útvary protkané cestičkami a tajemnými zákoutími stojí za prozkoumání, výhled znepřístupňují vysoké mladé stromky. Zato kolem Kamenné krásky podlehly vzrostlé stromy polomům a vytvořily tím průhled do krajiny. Za pár let však opět zarostou přirozeně se obnovujícím lesním porostem, který je pro divočinu typický. Další možností je vylézt na Skalní vyhlídku, která odkrývá pohled do údolí Vltavy a na přilehlé vrchy Špičák a Knížecí stolec.

A když už budete nahoře, zkuste se zaposlouchat do šumění bukových hájů a smrků, v jejichž korunách hnízdí rozličné druhy vzácných a zákonem chráněných ptáků. Mezi nimi naše největší sova výr velký i jeho menší příbuzný kulíšek nejmenší nebo puštík bělavý. Nad korunami přelétá jestřáb lesní a usedá na leckde 250 let starých jedlích.

Medvědí stezka vás vede po 14 km dlouhé cestě mezi stanicemi Ovesná s Černý kříž.


Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou
Ráj brouků, kteří hodují na tlejícím dřevě
Rozkládající se dřevo je bohaté na živiny a hoduje na něm desítka i chráněných druhů hmyzu a jiných organismů včetně hub nebo lišejníků.
Přirozeně se obnovující les v okolí Medvědí stezky
Divočina je mimo jiné místem, kde se stromy samy vysemení, vyrostou, zestárnou a nakonec padnou a rozloží se, aby daly život další generaci.