Blog Sidebar Left | Česká divočina
30Apr

Kdyby mohly stromy růst pomaleji

Na procházce lesem jste možná narazili na hájek malých smrčků. Rostou si v poklidu vedle sebe, v růstu jim nic nebrání. Snad jen ony samy, až započne boj o místo v lese. Ne každý z malých stromků přežije, až vyrostou, některé uvolní místo ostatním. Zatím jsou ale dostatečně malé, aby mohly růst vedle sebe.  

Za takových dvacet let už z nich budou vysoké stromy, v dnešním moderním hospodářství se počítá většinou s věkem kolem sta let, a pak se stromy již kácí. 
17Nov

Lesy ČR chtějí plošně kácet v NPR Boubínský prales. Cenné porosty s pralesovitými zbytky mají však být chráněny jako divoká příroda

Správa CHKO Šumava má o podobě výjimky rozhodnout v brzké době. Hnutí DUHA jako účastník příslušného správního řízení zdůrazňuje, aby byla rezervace maximálně uchráněna před škodlivými zásahy či pohybem těžké techniky a co největší část lesů byla i přes působení kůrovce ponechána samovolnému vývoji, který lesu neuškodí zdaleka tolik jako holosečné kácení [1]. Ostatně i platný Plán péče o NPR udává, že dlouhodobým cílem ochrany území je ponechání samovolnému vývoji.
03Apr

Návrh zonace NP Šumava zatím nechrání cenné skvosty šumavské přírody. Správa NP zohledňuje především připomínky obcí, ne vědců a ekologů

Hnutí DUHA naopak nerozporuje, že Správa vyhověla téměř všem připomínkám obcí, které požadovaly zařazení pozemků v bezprostředním okolí budov rozptýlených mimo souvislou zástavbu obcí do nejméně chráněné zóny kulturní krajiny. Upozorňuje však na riziko tlaku na povolování dalších staveb.
12Mar

V Národním parku Šumava můžeme už dnes polovinu jeho území ponechat divoké přírodě

Správa NP a Ministerstvo životního prostředí však navrhují, aby do přírodní zóny, která chrání svobodný vývoj unikátní divoké přírody, bylo zařazeno pouhých 27 % území. To přibližně odpovídá jen dosavadnímu území ponechanému samovolnému vývoji. Tak malá rozloha přírodní zóny by ale v praxi znamenala, že řada velmi cenných částí Šumavy by zůstala bez ochrany na příštích minimálně patnáct let, po které se zonace dle zákona nebude moci měnit.
15Feb

O kácení v rezervaci Rejvíz musí Správa CHKO Jeseníky rozhodnout znovu.

Ministerstvo životního prostředí zrušilo na základě odvolání Společnosti přátel Jeseníků rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky ze září 2018, které kácení a aplikaci jedovatých pesticidů na části území NPR Rejvíz umožňovalo.
22Jan

V Národním parku Šumava můžeme už dnes polovinu jeho území ponechat divoké přírodě. Správa parku dnes otevřela debatu o jeho nové zonaci

Podle odborně podloženého návrhu Hnutí DUHA a vědců má však národní park takové přírodní hodnoty, aby v něm divoká příroda bez lesnických zásahů byla už nyní chráněna na 53 % území. Hnutí DUHA spolu s vědci tento návrh přírodní zóny v blízké době představí na tiskové konferenci - jakmile podrobněji zanalyzuje předložený návrh Správy NP. Poté se také zapojí do jeho odborného připomínkování v rámci úředního procesu projednávání zonace.
28Dec

Správa CHKO Šumava zastavila použití jedovatých pesticidů v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero

Hnutí DUHA se proti použití pesticidů opakovaně odvolávalo a vyjadřovalo se proti nim také v tiskových zprávách [1, 2].

Správa CHKO nyní zastavila používání chemie proto, že polomové dříví, na něž měl být jedovatý postřik v příštím roce aplikován, je již suché a kůrovec se na něm nenamnoží. Pracovníci Lesů ČR však už dříve na značné části polomu v rezervacích toxické látky použili na základě předchozího souhlasu Správy CHKO.